Strona wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności x

Szkolenia otwarte

Szkolenia otwarte

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleń i warsztatów otwartych Polskiej Akademii Gościnności, skierowanych do praktyków branży gościnnej.

Najbliższe szkolenia:

NOWOCZESNE TECHNIKI MARKETINGOWE W HOTELARSTWIE

banner_warsztat marketingowy_305_200

Inspiracyjno-marketingowy warsztat dla dyrektorów hoteli pobytowych oraz specjalistów ds. marketingu i sprzedaży, którzy szukają nowych narzędzi marketingowych i sprzedażowych, gwarantujących realizację przyjętego prospektu sprzedaży oraz obłożenia w Twoim obiekcie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się: co zrobić, aby pozyskać i utrzymać lojalność gości, w jaki sposób uzyskać przewagę konkurencyjną bez ciągłego obniżania cen, w jaki sposób wpływać na zwiększenie popytu na świadczone przez Twój obiekt usługi, to szkolenie jest dedykowane właśnie do Ciebie.

Czytaj więcej

HOSPITALITY MANAGER - SPECJALISTA DS. RELACJI Z GOŚĆMI

banner_hospitality manager_305_200

Szkolenie „Hospitality Manager” jest adresowane dla dyrektorów hoteli oraz menedżerów niższego, średniego i wyższego stopnia, a także pracowników serwisowych, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. Podczas szkolenia dowiesz się, w jaki sposób osiągnąć przewagę konkurencyjną, nie uczestnicząc w walce cenowej, jak ograniczyć reklamacje oraz zadbać o satysfakcję Twoich gości, jak usprawnić proces operacyjny w Twoim obiekcie bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników.

Czytaj więcej

Wyższa sprzedaż w hotelowym SPA

Untitled-2

Praktyczny warsztat dla menedżerów działów spa oraz menedżerów hoteli wellness & spa. Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż zabiegów i kosmetyków do pielęgnacji domowej w spa hotelowym – to warsztat dla ciebie. Nauczysz się odpowiednio programować ofertę, zyskasz przegląd technik i narzędzi prosprzedażowych oraz dowiesz się, jak pozostałe działy hotelu mogą wspierać sprzedaż w spa.

Czytaj więcej

Techniki aktywnej sprzedaży warsztat dla day spa

Untitled-3

Jeśli jest ci trudno sprzedawać – są na to sposoby! Praktyczny warsztat z prosprzedażowej obsługi klienta, zwłaszcza dla tych, którzy nie są „urodzonymi sprzedawcami”. Chcesz poprawić sprzedaż zabiegów i kosmetyków do pielęgnacji domowej w swoim gabinecie? Przyjdź ze swoją ofertą i „problemami” a podczas warsztatu pomożemy Ci wypracować rozwiązanie. Szkolenie dla menedżerów oraz pracowników gabinetów kosmetycznymi i day spa.

Czytaj więcej

SKUTECZNE STOSOWANIE TECHNIK SPRZEDAŻY W HOTELARSTWIE

WKRÓTCE-NA-STRONe

Czytaj więcej

KONSTRUOWANIE OFERTY WELLINCLUSIVE

WKRÓTCE-NA-STRONe

Czytaj więcej

TWORZENIE PLANU I PROGRAMU MARKETINGOWEGO

WKRÓTCE-NA-STRONe

Czytaj więcej

ZARZĄDZANIE POBYTEM GOŚCIA - NARZĘDZIA

WKRÓTCE-NA-STRONe

Czytaj więcej

STANDARDY OBSŁUGI GOŚCIA W SPA

WKRÓTCE-NA-STRONe

Czytaj więcej